PŘÍRODNÍ KÁMEN

kamen-interier

 

Přírodní kámen. Oblíbený materiál a skvělá volba pro všechny druhy staveb. 

V posledních letech se možnost využít přírodní kámen nejen v exteriéru, ale i v interiéru, stala velice oblíbenou volbou zákazníků. Proč tomu tak je? Odpověď je velmi snadná – nejen že zalahodí každému oku, ale také vyniká svými vlastnostmi.

Obecně si přírodní materiály získaly a stále získávají první příčky v žebříčku oblíbenosti. Přírodní kámen má ale hned několik výhod, kterým nemůže žádný jiný materiál konkurovat. Pokud vás například zaujala kamenná dlažba, určitě oceníte, že při dobře provedené pokládce, se stane téměř nezničitelnou. Je potřeba ji čas od času naimpregnovat, což způsobí uzavření pórů, přes které dovnitř nebude pronikat vlhkost a pevné nečistoty. Přírodní kámen je ideální volbou, pokud jste alergik či astmatik – řadí se mezi nejhygieničtější materiály. V zimě se můžete vyhřívat u krbu, který má kolem sebe kamenný obklad. Nejen že je přírodní kámen ohnivzdorný a mrazuvzdorný, ale také je skvělým tepelným izolantem. To znamená, že obkladový kámen zůstane teplý ještě dlouho poté, co jste přestali přikládat polínka do krbu.krb-kamen

Na trhu najdete nepřeberné množství různých druhů a barev přírodního kamene. Žádný jiný přírodní prvek nemá takové zastoupení, jako kámen. Pokud toužíte po originálním vzhledu interiéru či exteriéru, je snadné toho docílit díky tomu, že přírodní kámen není vyráběn průmyslově.

Každý druh kamene má svůj účel a hodí se k něčemu jinému. Pokud toužíte po luxusní kuchyňské desce, je ideální sáhnout po mramoru s jedinečným žilkováním, který nemá problém odolávat teplotám vysokým až 150°C. Pokud ale přemýšlíte nad dlažbou, která bude dennodenně čelit vodě, a přesto musí plnit i designový účel, jedinečný vzhled vám pomůže vytvořit kvarcit, který disponuje širokou barevnou škálou. Travertin má také velké množství barevných variant. Kromě estetických vlastností se vyznačuje vysokou odolností vůči povětrnostním podmínkám, hlavně mrazu. Jeho umístění do exteriéru se tudíž přímo nabízí. Posledním, námi nabízeným kamenem, je pískovec. Ten disponuje žlutou až červenou barvou, díky vysokému obsahu železa. Díky pískovci zvládnete vytvořit obklad stěn, který dá vašemu domu punc luxusu.

Schody a zeď přírodní kámen
Na naší pobočce v Ostravě najdete vzorkovnu a prodej přírodního kamene. Pokud si nevíte rady, přijďte k nám a naši odborníci vám rádi pomohou s výběrem. 

Kámen, jako stavební prvek, patří mezi tradiční materiály.

Díky němu vznikaly stavby již před tisíci lety a přesto se stal hitem mezi stavebním materiálem až před několika desítky let. Ať už máte chatu u lesa nebo vilu v luxusní čtvrti, přírodní kámen najde své využití i u vás doma. Vyniká skvělými vlastnostmi, které nemají soupeře mezi ostatním přírodním materiálem, jako je například dřevo. Je vysoce odolný, v exteriéru se dokáže skvěle bránit vodě a mrazu. Je téměř bezúdržbový a odolává silným nárazům. Počáteční investice je však citelně vyšší. Vyplatí se zainvestovat do přírodního kamene? Rozhodně ano! Bude vám sloužit další x desítek let. O čemž mimo jiné svědčí stavby z kamene staré tisíce let, vystavené nemilosrdným povětrnostním podmínkám dnes a denně. Představujeme Vám hned několik našich nejoblíbenějších typů přírodního kamene:

 

Pískovec – kámen ze dna oceánu


Patří ke klasickým sedimentům, které obsahují křemen, živce a určitou stopu železa. Proto může dosahovat až tmavě červených barev. Pískovec, jakožto obkladový kámen, může mít jednotlivé kusy odstínově jinak barevné, a proto tvoří vždy originální vzhled. Své uplatnění najde jak uvnitř, tak i venku. Pokud budete pískovec umisťovat ven, je vhodné ho naimpregnovat, aby na něm neulpívaly nečistoty a prodloužila se tak jeho životnost a odolnost vůči vodě.

Výhody:

 • Pestrý výběr barev – na trhu najdete jak klasicky světle žluté odstíny, tak i šedé až černé barvy kamene.
 • Přijatelná pořizovací cena – pískovec se těží v Česku.
 • Pískovec je velice pevný a odolný vůči mechanickému poškození.
 • Snadná údržba – dlažba z pískovce umístěná venku, je na údržbu naprosto nenáročná. Stačí ji čas od času očistit proudem vody.
 • Neklouže – díky svému zrnitému povrchu dlažba z pískovce neklouže, ani při kontaktu s vodou.
 • Skvělé tepelné a izolační vlastnosti – pokud ho umístíte kolem kamen či krbu jako obklad stěn a dlažbu, zůstane kámen stále teplý i dlouho po vyhasnutí ohně.

Travertin – kámen pro stavbu Kolosea


Travertin je usazená hornina, která je podobná vápenci. Může obsahovat i křemen a jíl. Tento kámen vzniká v horských oblastech, konkrétně v říčkách a pramenech. Travertin můžeme najít od šedých, světle žlutých tónů po červené, záleží na příměsích. To, jakou bude mít barvu, určuje místo těžby a okolní povětrnostní podmínky. Jelikož je travertin přírodní materiál, vyniká skvělými tepelnými a izolačními vlastnostmi.

Výhody:

 • krásnou a jedinečnou kresbu
 • Travertin je vysoce odolný vůči mechanickému poškození – proto se hodí do komerčních prostor, například do vstupních hal, restaurací apod.
 • Příznivá pořizovací cena
 • Vysoká životnost
 • Vhodný pro instalaci podlahového topení
 • Utváří moderní vzhled

Dlažba z travertinu, díky své nažloutlé barvě, vykouzlí v místnosti útulno a příjemnou atmosféru. Pokud budete z travertinu tvořit obklady v exteriéru a bojíte se, jak bude kámen reagovat na změny počasí, nemusíte mít obavy. Naopak, drobné změny způsobené povětrnostními vlivy mnohdy dopomůžou k přitažlivějšímu vzhledu obkladu. Pokud se orientujete v trendech dnešní doby a toužíte po industriálním interiéru, travertin vám pomůže dotáhnout moderní vzhled díky šedým tónům kamene, například obklady do koupelny.

Kvarcit – dvojník mramoru

Kvarcit je tvořen jednotlivými zrníčky, zasekávajícími se vzájemně do sebe. Má velice podobné zbarvení jako mramor, proto si je lidé často pletou. Kvarcit (quarzit), je oblíbený právě pro svou barevnou škálu a jemné odlesky, způsobené vysokým obsahem křemence. Je vysoce odolný a tvrdý. Proto ho často můžete najít na domech jako kamenný obklad, na kterých nám vytvoří efekt masivní zdi. Jeho barevnost vám vypíchne k dokonalosti zahrady a venkovní prostory. Jednotlivé kusy kamene se od sebe odstínově liší a dokáží vytvořit originální barevný vzor. Skvěle vám poslouží jako venkovní dlažba. Kvarcit zůstává vlažný i přesto, že je po celý den vystaven slunci. Díky jeho odolnosti se skvěle hodí pro pokládku kamenné dlažby i v interiéru.

Výhody:

 • Velmi tvrdý kámen (kvarcit je tvrdší než žula, dosahuje stupně 7-8 na Mohsově stupnici)
 • Pořizovací cena
 • Je pevný a barevně stálý
 • Snadný na údržbu (nepoškodí jej ani čistidla obsahující kyseliny)
 • Mrazuvzdorný
 • vysokou životnost – k jeho rozpadu dochází zhruba až po 150 letech

Mramor = luxus a čistota

Během posledních pěti let, se stalo obrovským trendem, vyzdobit si interiér doplňky z imitace mramoru. Avšak největší využití kamene je úplně jiné. Pokud máte rádi čistý, jednotný vzhled prostor, mramor je ideální kámen, pro jakýkoliv projekt. Nejčetnější zastoupení tvoří mramorová dlažba. Díky tomu, že je odolný vůči vodě, zákazníci po něm často sáhnou, pokud chtějí obkladový kámen v koupelně či v exteriéru. Investice do mramoru je trochu vyšší. Ovšem punc luxusu nedodá prostoru žádný jiný kámen tak, jako mramor.

Výhody:

 • Snese vysokou teplotu – mramorová deska tedy není při kontaktu s rozehřátým hrnce v ohrožení.
 • Mramor má obrovskou barevnou pestrost – od bílé, přes růžové a žluté tóny, až po šedou a černou.
 • Každý kus je originál díky jedinečnému žilkování.
 • Je odolný vůči UV záření a světlu – nemění svou barvu při použití v exteriéru.
 • Neklouzavost – mramorová dlažba je ideální do koupelny nebo do míst, kde dochází ke styku s vodou.
 • Je vysoce odolný vůči vodě a mrazu – pokud je mramor umístěn v exteriéru, nemusíte se bát jakéhokoliv poškození, kvůli povětrnostním podmínkám.
 • Hodí se k pokládce podlahového topení – pokud se bojíte, že vás budou zebat nohy nemusíte. Mramorová dlažba je vhodná pro zabudování podlahového topení.

 

 
dot